ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΑΜΘ 2015
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Ν/Π

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Ν/Π Empty ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Ν/Π

Δημοσίευση από meninius Δευ Αυγ 10, 2015 12:08 pm

Με αφορμή την προσέγγιση του Άκη Καραγιάννη και την πλήρη παρουσίαση των δεδομένων της ειδικότητας, στον βαθμό που μπορούσε να έχει πληροφόρηση, θα ήθελα να θέσω τον τομέα της εκπαίδευσης που αφορά σε αυτήν.

ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΙΚΟΝΑ
Η κατάσταση όσον αφορά τις εκπαιδεύσεις των Βαθμοφόρων μας σε σχέση με τους πτυχιούχους της ειδικότητας, δεν είναι πολύ μακριά από την πραγματικότητα.
Υπάρχουν περιπτώσεις Βαθμοφόρων που δεν αναφέρονται εκ παραδρομής, αλλά θα πρέπει να έχουμε υπόψιν ότι το e-sep μας δίνει τους πτυχιούχους συνολικά, άσχετα με το αν αυτοί έχουν την εμπειρία στην θάλασσα. Αυτό το αναφέρω γιατί συνολικά οι πτυχιούχοι λέμβαρχοι στην πραγματικότητα είναι περισσότεροι, αλλά κάποιοι από αυτούς δεν έχουν ασκηθεί στην ναυτική τέχνη. Άρα, με μια μικρή αλλαγή στα ονόματα, κινούμαστε στο ίδιο επίπεδο.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ
Μπορούσαμε να περιμένουμε πολύ περισσότερα αποτελέσματα από την Κυβερνήτου της προηγούμενης χρονιάς, αλλά δυστυχώς λόγω πολλών και διαφορετικών παραγόντων, τα αποτελέσματα που είχαμε δεν ήταν τα επιθυμητά. Ίσως μέχρι ένα σημείο, ο απολογισμός να είναι οριακά αρνητικός, κάτι που οφείλω να πω ότι είναι καθαρά ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εκτίμηση.
Δεν θα αναλύσω εδώ για ποιούς λόγους θεωρώ ότι το αίτημά μας για Κυβερνήτου στην περιοχή τελικά δεν έδωσε τα αναμενόμενα, αλλά εφόσον μου ζητηθεί, θα το αναλύσω πλήρως.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ
Μέχρι σήμερα, η πληροφόρηση που έχω από τα Συστήματα της ΠΕ ΑΜΘ δεν περιλαμβάνει ούτε μία ναυτική σχολή, και για να είμαι ξεκάθαρος, δεν αναφέρομαι στις σχολές που θέλουμε να κάνουμε στην περιοχή μας, αλλά στις σχολές που θέλουν να περάσουν οι Βαθμοφόροι μας.
Είναι εύκολα αντιληπτό ότι δεν θα έχουμε Κυβερνήτου στην περιοχή μας, για ευνόητους λόγους. Και παράλληλα, δεν διαφαίνεται από τα στοιχεία η ανάγκη για πραγματοποίηση Λεμβάρχου.

ΣΚΑΦΗ
Η κατάσταση των σκαφών, μολονότι έχει άμεση σχέση με τις ναυτοπροσκοπικές εκπαιδεύσεις, είναι αντικείμενο του Εφ.Ν/Π, οπότε θα περιμένω την παρουσίαση των δεδομένων από αυτόν. Ιδιαίτερα η ειδικότητα Ν/Π λόγω της ανάγκης σκαφών, μας περιορίζει στους χώρους πραγματοποίησης των σχολών μας, μιας και προυποθέτει την παρουσία τους.

Οποιεσδήποτε προτάσεις ή παρατηρήσεις στο κομμάτι αυτό, είναι ευπρόσδεκτες από όλους.

Μεγγίδης Μένιος
Εφ. Εκπαίδευσης ΠΕ ΑΜΘ
"Ελάφι"

meninius

Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 05/08/2015
Ηλικία : 48

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Ν/Π Empty Απ: ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Ν/Π

Δημοσίευση από Xatzis Xristos Πεμ Αυγ 13, 2015 4:19 pm

Μενιο καλησπέρα .
Το τι έγινε με την κυβερνήτου θα ήθελα πολύ να το αναλύσεις .
Τέτοια ανευθυνότητα από πλευράς επιτελείου και αρχηγού πρώτη φόρα βλέπω. Να προσπαθούμε να μάθουμε μέχρι την τελευταία στιγμή αν θα γίνει η σχόλη , που θα γίνει , αν ακυρώθηκε .Να έχουμε κανονίσει την δουλειά μας, την οικογένεια μας και δυο μέρες πριν την ημερομηνία έναρξης να σου λένε μετά από 10 τηλεφωνήματα  ,έλα ρε συ ακυρώθηκε  ή μεταφέρθηκε .Πραγματικά λυπάμαι για τον χρόνο που διέθεσα  και πήγα σε αυτή την σχόλη.
Κρίμα γιατί το ότι δεν έχουμε κυβερνήτες φταίει σε μεγάλο βαθμό το κακό ενδιαφέρων του έφορου Ναυτοπροσκόπων της γενικής εφορίας και παράλληλα του επιτελείου της δίκης μας Π.Ε.
Άραγε ποιος ήταν αρχηγός της σχόλης; Τον είδε κανείς;

Xatzis Xristos

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 04/08/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Ν/Π Empty Απ: ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Ν/Π

Δημοσίευση από meninius Παρ Αυγ 14, 2015 10:58 pm

Με αφορμή τα όσα σημείωσε ο Χρήστος, θα ήθελα να πώ κάποια πράγματα, προκειμένου να μην μένουν κενά και παράλληλα να μπορούμε να βελτιώνουμε την δική μας στάση απέναντι σε διάφορες συνθήκες.
Καταρχήν, δεν θα μπω στην διαδικασία να αναλύσω τις ελλείψεις του επιτελείου της σχολής, διότι θεωρώ ότι αυτό είναι αρμοδιότητα και ευθύνη καταρχήν της ΓΕ. Ειδικά για το θέμα του Αρχηγού, είναι γεγονός ότι αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που προέκυψε τέτοιο ζήτημα, μιας και το ξαναείχαμε παλαιότερα με τον ίδιο Αρχηγό για ΣΒΕΒΠ. Επιφύλαξη ήδη από την πρώτη στιγμή είχε τεθεί στην ΓΕ από τον Περιφερειακό μας και από μένα και εγώ προσωπικά είχα την διαβεβαίωση ότι ακόμα και αν δεν μπορούσε ο ονομαστικός Αρχηγός, η σχολή θα πραγματοποιούνταν με άλλους, το οποίο και έγινε για το πρώτο κομμάτι.
Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω προσωπικά τον Αρχηγό, μπορώ να πώ ότι η απουσία του οφείλεται στην ιδιαιτερότητα της δουλειάς του. Αυτό όμως σε καμμία περίπτωση δεν δικαιολογεί την απουσία του.
Στο χρονικό κομμάτι, είναι γεγονός ότι η αλλαγή ημερομηνίας έπαιξε καταλυτικό ρόλο στο να μειωθεί η συμμετοχή Βαθμοφόρων από την περιοχή μας. Ειδικά για τον Χρήστο, ο οποίος παραπάνω έθιξε το θέμα, ισχύει αυτό που είπε. Και το γνωρίζω γιατί σε προσωπική μας συνομιλία, ήμουν ήδη ενημερωμένος για τα προβλήματα που είχαν ανακύψει για τον ίδιο.

Όμως, αν και δεν θα γίνω αρεστός, οφείλω να πω ότι δεν ίσχυσε το ίδιο για άλλες περιπτώσεις. Άλλες απουσίες της σχολής οφείλονται σε μια νοοτροπία που στην καλύτερη των περιπτώσεων είχαμε στην δεκαετία του 1990, του στυλ "ή εδώ ή δεν πάμε", "αν πάμε στην Θεσσαλονίκη, θα μας κόψουν" και άλλα τέτοια βλακώδη (επιτρέψτε μου) επιχειρήματα.

Η εκπαίδευση γενικά είναι μια διαδικασία που απαιτεί την ενεργοποίηση πολλών ανθρώπων, τόσο των εκπαιδευόμενων, αλλά και των εκπαιδευτών. Άρα, στα προβλήματα που ανακύπτουν, πρέπει όλοι να σκύβουμε με προσοχή και να προσπαθούμε να κινηθούμε με τρόπο που πρώτα απ' όλα μας συμφέρει.
Συμφέρον του κάθε Ναυτοπροσκόπου της Περιφέρειάς μας είναι να έχει τις εκπαιδεύσεις που απαιτούνται από τον Κανονισμό, προκειμένου να μπορεί να πραγματοποιεί όλες τις δράσεις της ειδικότητας.
Άρα, για να συνδέσω το κείμενο αυτό με το πρώτο σκέλος της παρέμβασής μου, δεν είμαι ευχαριστημένος από την Κυβερνήτου, διότι δεν πέτυχε ο στόχος, που ήταν να έχουμε τουλάχιστον 2 νέους Κυβερνήτες. Με βάση την πληροφόρηση που έχω μέχρι τώρα, ο ένας Βαθμοφόρος που συμμετείχε συνολικά (και στο κομμάτι της Θεσσαλονίκης), μάλλον τα έχει καταφέρει. Άρα, καταρρέει ο μύθος του "θα μας κόψουν". Απλά τα κατάφερε. Οι άλλοι μπορούν να ζήσουν με τον φόβο τους...

Τέλος, θα ήθελα να ζητήσω να διευκρινιστεί που εντοπίζεται το κακό ενδιαφέρον του επιτελείου της δικής μας ΠΕ, διότι είναι μια γενική παρατήρηση και καλό θα είναι να συγκεκριμενοποιήσουμε κάποια πράγματα.

meninius

Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 05/08/2015
Ηλικία : 48

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Ν/Π Empty Απ: ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Ν/Π

Δημοσίευση από Σωτήριος Στόικος Τετ Αυγ 19, 2015 11:03 am

Σωτήριος Στόικος
Σωτήριος Στόικος
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 03/08/2015

https://sinedrioamth2015.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης