ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΑΜΘ 2015
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ανάπτυξη ειδικότητας Ναυτοπροσκόπων στην Π.Ε. Α.Μ.Θ

+3
lstavridis
mleftyuk
sirokos
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ανάπτυξη ειδικότητας Ναυτοπροσκόπων στην Π.Ε. Α.Μ.Θ Empty Ανάπτυξη ειδικότητας Ναυτοπροσκόπων στην Π.Ε. Α.Μ.Θ

Δημοσίευση από sirokos Πεμ Αυγ 06, 2015 4:07 am

Γεια χαρά σε όλους,

στον παρακάτω σύνδεσμο βρίσκεται μία πρόταση που έχω ετοιμάσει για την ειδικότητα Ναυτοπροσκόπων.
Η πρόταση περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, διετή προγραμματισμό για τους κλάδους Λυκοπούλων, Προσκόπων και Ανιχνευτών, πιθανούς οικονομικούς πόρους, πλάνο αύξησης πτυχιούχων Λεμβάρχων και Κυβερνητών με στόχους διετίας.
(Το όνομα του αρχείου έχει ως κατάληξη την ημερομηνία της τελευταίας τροποποίησης. Επιπρόσθετες αλλαγές θα γίνονται αντιληπτές βάσει αυτής της κατάληξης.)

Παρακαλώ, κάντε ανάγνωση ολόκληρου του κειμένου και όχι επιλεκτικά κάποια κομμάτια.
Τέλος, θα ήθελα να ακουστεί (και εδώ) η γνώμη σας σχετικά με την πρόταση πριν το συνέδριο (το οποίο απέχει, θαρρώ, τουλάχιστον ενάμιση μήνα), μιας και ο προτεινόμενος προγραμματισμός προϋποθέτει πως κάποιες ενέργειες θα πραγματοποιηθούν νωρίτερα.

http://dl.dropboxusercontent.com/u/61401103/%CE%91%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7_%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82_%CE%BD%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%89%CE%BD_v_pre_final_alpha_06082016.pdf

Να είστε καλά,
Άκης Καραγιάννης
"Σιρόκος"
Αρχηγός 1ης Ομάδας Προσκόπων Ξάνθης

sirokos

Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 05/08/2015
Τόπος : Ξάνθη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανάπτυξη ειδικότητας Ναυτοπροσκόπων στην Π.Ε. Α.Μ.Θ Empty Απ: Ανάπτυξη ειδικότητας Ναυτοπροσκόπων στην Π.Ε. Α.Μ.Θ

Δημοσίευση από mleftyuk Δευ Αυγ 10, 2015 9:08 am

Άκη,

διάβασα το κείμενο σου (και συγχαρητήρια για την συγγραφή του) σε όλα του τα σημεία, όπως εσύ συνέστησες, έχοντας περισσότερες διαφωνίες από τις συμφωνίες, τις οποίες σημείωσα και θα τις συζητήσουμε στο Συνέδριο.

Παραταύτα, θα σε συμβούλευα, να αποσυρθούν και να τροποποιηθούν δύο σημεία αυτού του κειμένου, ώστε αυτό να υποβληθεί ως εισήγηση στο Συνέδριο.

1. Να αποσυρθεί η πρόταση " απουσία εφόρου ειδικότητας Ναυτοπροσκόπων στην Περιφέρειά μας", διότι με ένα και μόνο παράδειγμα (γιατί υπάρχουν και άλλα) μπορώ να σου απαντήσω, ήταν αυτός (και όχι μόνο) που "έτρεξε" για την παρουσία βαρκών όπως επίσης και την σκιώδη οργάνωση των βαθμοφόρων της Περιφέρειας μας, στην 5η Ν/Π Regatta.

2. Την έρευνα σου, και φυσικά την ερώτηση σου προς τον υφιστάμενο έφορο ειδικότητας Ναυτοπροσκόπων της Περιφέρειά μας, για την συμπλήρωση της λίστας υφιστάμενων λεμβάρχων και κυβερνητών (π.χ. δεν βλέπω το όνομα μου). Υπάρχουν πολύ περισσότεροι απ όσων αναφέρεις.

Τις συμφωνίες και διαφωνίες μου στο προγραμματισμένο μας Συνέδριο.

Με προσκοπικούς χαιρετισμού.

Μεταξούδης Ε.

mleftyuk

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 04/08/2015

Ανάπτυξη ειδικότητας Ναυτοπροσκόπων στην Π.Ε. Α.Μ.Θ Empty Απ: Ανάπτυξη ειδικότητας Ναυτοπροσκόπων στην Π.Ε. Α.Μ.Θ

Δημοσίευση από sirokos Δευ Αυγ 10, 2015 11:18 am

Καλησπέρα,

αναγνωρίζω πόσο κόπιασε ο Παναγιώτης, την προσπαθεια του για να έρθει εδώ η σχολή Κυβερνήτου και τη συμμετοχή των σκαφών στη regatta και δε το ανέφερα με καμία "κακία", καθώς επίσης καταλαβαίνω τις υποχρεώσεις που είχε στη δουλειά τον τελευταίο χρόνο.

Όσων αφορά τους πτυχιούχους, κάποια στιγμή που τα κοιτούσα στο e-sep με τον Π.Ε. αφού τον ρώτησα, φαίνονταν 9 λεμβαρχοι και 3 Κυβερνήτες (με ενεργή απογραφή για το 2015). Όταν επέστρεψα στο σπίτι δεν θυμόμουν τους υπόλοιπους Λεμβαρχους για αυτό έβαλα μόνο αριθμούς χωρίς τα ονόματα.

Να είσαι καλά,
Άκης

sirokos

Δημοσίευση από lstavridis Τετ Αυγ 12, 2015 8:41 am

Μπορείς να προσθέσεις και τα προγράμματα leader που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για εύρεση οικονομικών ππόρων.Τα προγράμματα αυτά άλλωστε τρέχουν ήδη από την ΓΕ. Βέβαια ο χρονικός ορίζοντας μάλλον θα είναι μακροπρόθεσμος.
lstavridis
lstavridis

Αριθμός μηνυμάτων : 35
Ημερομηνία εγγραφής : 03/08/2015
Τόπος : Αλεξανδρούπολη

http://www.proskopos.net

Δημοσίευση από juliagrammenidou Πεμ Αυγ 13, 2015 11:45 am

Καλησπέρα , εγώ το μόνο που θέλω να μου διευκρινίσει κάποιος είναι αν υπάρχει πιθανότητα στο συνέδριο να δημιουργηθεί μια ομάδα εργασίας και να ασχοληθεί αποκλειστικά με την ειδικότητα. Στην ουσία να ενωθούν αυτοί που έχουν την γνώση και πιθανώς έχουν κουραστεί με αυτούς που έχουν την διάθεση.

juliagrammenidou

Δημοσίευση από Σωτήριος Στόικος Πεμ Αυγ 13, 2015 1:36 pm

Όταν δεν θέλεις να γίνει κάτι απλά δημιουργείς μια επιτροπή .. μιλάει η εμπειρία !!! μην το πάρεις προσωπικά
Σωτήριος Στόικος
Σωτήριος Στόικος
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 11

https://sinedrioamth2015.forumgreek.com

Δημοσίευση από juliagrammenidou Πεμ Αυγ 13, 2015 2:21 pm

κάτι θα ξέρεις παραπάνω , εγώ είχα στο μυαλό μου την ομάδα εργασίας που είχαμε για την ΜΔΥ και ήτανε μία χαρά. Οπότε θα περιμένουμε ....

juliagrammenidou

Δημοσίευση από lstavridis Πεμ Αυγ 13, 2015 2:54 pm

Μακάρι να μπορεί να γίνει κάτι και να βοηθήσουμε όσοι έχουμε λεμβαρχου, αλλά με βάση τα όσα είδα στην reggata περισυ μάλλον πανελληνίως ο ναυτοπροσκοπισμος έχει σοβαρό πρόβλημα, όπως και στην περιοχή μας τα τελευταία χρόνια.
lstavridis
lstavridis

Δημοσίευση από sirokos Πεμ Αυγ 13, 2015 3:06 pm

Περισσότεροι από 300 Ναυτοπρόσκοποι πλέυσανε φέτος στις κατασκηνώσεις σε Θεσσαλονίκη και Κέρκυρα! Φυσικά αυτά τα συστήματα με τα συνεχόμενα χρόνια ενασχόλησης με τη θάλασσα έχουν αποκτήσει πολύ μεγάλη εμπειρία και για αυτό βρίσκονται σε τοσο καλό επίπεδο. Επίπεδο το οποίο φάνηκε και στην περσινή Regatta. (ήταν πολύ διαφορετικό να έχεις στο σκάφος πλήρωμα της Θεσσαλονίκης και διαφορετικό να έχεις πλήρωμα από τη Σούδα).

Οπότε, θα έλεγα πως η ειδικότητα δεν "πάσχει" παντού...

Πάρτε μία γεύση από το 8ο Σύστημα Ν/Π Κέρκυρας...
https://www.facebook.com/groups/58014189344/?ref=ts&fref=ts

sirokos

Δημοσίευση από lstavridis Πεμ Αυγ 13, 2015 3:43 pm

Τι κάνουν διαφορετικό στα ν/π συστήματα και τι οι έφοροι ν/π. Μην πάμε να ανακαλύψουμε τον τροχό ας μας πούνε τι κάνουν και έχουν επιτυχία και ας προσπαθήσουμε βήμα βήμα να τα εφαρμόσουμε.
lstavridis
lstavridis

Δημοσίευση από sirokos Πεμ Αυγ 13, 2015 3:54 pm

Ασχολούνται με την ειδικότητα, Λευτέρη...
Ναυτοπροσκοπικά 3ήμερα, κωπηλατικοί και ιστιοπλοϊκοί αγώνες, ιπτάμενες κατασκηνώσεις, ένταξη της ειδικότητας σε όλα τα τμήματα...

Ασχολούνται με την ειδικότητα!

sirokos

Δημοσίευση από Xatzis Xristos Πεμ Αυγ 13, 2015 4:00 pm

====

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Xatzis Xristos στις Πεμ Νοε 19, 2015 4:42 pm, 1 φορά

Xatzis Xristos

Αριθμός μηνυμάτων : 5

Δημοσίευση από lstavridis Πεμ Αυγ 13, 2015 4:43 pm

Συμφωνώ απολύτως με αυτά που έγραψε ο Χρήστος.

Θεωρώ ότι πρεπει να υπάρξει μακροπρόθεσμος προγραμματισμός 3ετιας τουλάχιστον αν θέλουμε να επανεκκινησουμε την ειδικότητα στην ΠΕ.

Θα θέσω όμως και μια άλλη παράμετρο. Θέλει αρκετά χρήματα για να έχουμε σε πλήρη ετοιμότητα τις ν/πΒασεις της ΠΕ και τις λέμβους.

Που θα βρεθούν αυτά τα κονδύλια οταν μεγάλα ποσά πέφτουν και πρεπει να πέσουν στα κέντρα;

Κατά την εμπειρία των παλιών ναυτοπροσκοπων θα πρεπει πρώτα να πέσουν τα χρήματα για να βρίσκονται σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο βάσεις-σκαφη προκειμένου να γίνει μια αρχή ή όχι; Κάτι τέτοιο δεν θα δώσει κίνητρα;
lstavridis
lstavridis

Δημοσίευση από Xatzis Xristos Πεμ Αυγ 13, 2015 5:38 pm

====

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Xatzis Xristos στις Πεμ Νοε 19, 2015 4:43 pm, 2 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : Μεταφέρθηκε σε Π.Μ.)

Xatzis Xristos

Δημοσίευση από lstavridis Πεμ Αυγ 13, 2015 8:07 pm

Χωρίς να είμαι ναυτοπροσκοπος γνωρίζοντας την ιστορία της ειδικότητας θα ήθελα να την δω σε άνθηση στο τόπο μας και για αυτό και θέτω κάποια πράγματα προς συζήτηση.

Η ερώτηση ήταν καθαρά πρακτική καθώς μιλάω για προγραμματισμό 3ετιας κατι που περιλαμβάνει και οικονομικό προγραμματισμό.

Τα βιβλία των συστημάτων πρεπει να τηρούν αυστηρά τον οικονομικό κανονισμό, πράγμα που τουλάχιστον εγώ και η ΕΚΣ μου το έχουμε ευαγγέλιο. Τα ερωτήματα νομίζω απαντιόνται ξεκάθαρα στον κανονισμό.

Για την ιστορία το 2015 το 2ο Σύστημα Αλεξπολης έχει δώσει συνολικά 760 Ε σε κατασκηνωτικα της Αλεξανδρούπολης ποσό διόλου ευκαταφρονητο.
lstavridis
lstavridis

Δημοσίευση από Xatzis Xristos Παρ Αυγ 14, 2015 12:50 am

=

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Xatzis Xristos στις Πεμ Νοε 19, 2015 4:43 pm, 2 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : Μεταφέρθηκε σε π.μ.)

Xatzis Xristos

Δημοσίευση από sirokos Παρ Αυγ 14, 2015 1:52 am

Καλοί μου Βαθμοφόροι, παρακαλώ διατηρήστε τη συζήτηση εντός του θέματός της!
Όπως έγραψα και στην αρχή, θα ήθελα στη συζήτηση αυτή να ειπωθούν όποιες παρατηρήσεις, συμφωνίες ή διαφωνίες και να λυθούν έστω και από δω όποιες απορίες προκύπτουν μετά την ανάγνωση της πρότασης.

Αν θέλετε να δημιουργήσουμε και άλλες κατηγορίες στο φόρουμ (π.χ. "Διάφορα", ή "Προβληματισμοί" ή "Χιούμορ"!!!) στείλτε μου ένα προσωπικό μήνυμα για να φτιάξω την κατηγορία και να μπορούμε να ανοίξουμε εκεί τις σχετικές συζητήσεις.

Να είστε καλά,
καλό ξημέρωμα!

sirokos

Δημοσίευση από karxarias Παρ Αυγ 21, 2015 1:39 pm

γεια σε όλους και από εμένα..... Θέλω να αναφέρω ότι βλέπω τις απόψεις και τις προτάσεις όλων . Εγώ πίστεύω πως θα ήταν καλύτερα όλα τα θέματα να συζητηθούν στο συνέδριο.

karxarias

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 13/08/2015

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης